• ODWRÓCENIE RÓL NA LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

• 11.04.2024 19:11
      • Uczniowie klasy 8a zostali zaangażowani w przygotowywanie i prowadzenie lekcji powtórzeniowych dotyczących lektur obowiązkowych. Stali się nauczycielami i poza przekazywaniem swojej wiedzy innym, starali się zaangażować rówieśników w proces uczenia, proponując im różne aktywizujące metody pracy i ćwiczenia. Samodzielne poprowadzenie zajęć wymagało od uczniów nie tylko wcześniejszego opanowania materiału, ale też przemyślenia sposobu pracy tak, aby dopasować do nich formę prezentacji i ćwiczeń.
        Wcześniejszy namysł nad zajęciami i przygotowania były równie ważne, jak ich przeprowadzenie. Zobaczyli, ile pracy wymaga przygotowanie lekcji. Jednogłośnie przyznali, że podczas przygotowań ugruntowali swoją wiedzę o lekturze, co z pewnością wykorzystają podczas egzaminu ósmoklasisty. Przygotowując się do zajęć, sięgnęli po lekturę, własnoręcznie wykonali pomoce dydaktyczne, zaplanowali kolejność aktywności, wykorzystali technologię komputerową. Metoda uczymy innych pozwoliła rozwinąć umiejętności komunikacji, prezentacji i przekazywania wiedzy w prosty i zrozumiały sposób. Mimo, że wypowiadanie się na forum jest stresujące, pokonali swój strach.
        Uczniowie poprzez samodzielne planowanie i prowadzenie lekcji przejmowali więcej odpowiedzialności za to, czego, jak i po co się uczą.