• PODSUMOWANIE MIESIĄCA BEZPIECZNEGO INTERNETU

        • 04.03.2024 18:48
        • Miesiąc Bezpiecznego Internetu miał na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
          W Szkole Podstawowej nr 2 im. A. Fiedlera w Dębnie zakończyliśmy kampanię informacyjną oraz zorganizowaliśmy wiele aktywności, które zostały opisane na stronie internetowej naszej szkoły.
          Nasze działania zostały uwieńczone sukcesem.
          Wioletta Rafałowicz
        • więcej
        • LUTY MIESIĄCEM BEZPIECZNEGO INTERNETU

        • 29.02.2024 19:11
        • W ramach „Dni Bezpiecznego Internetu” odbyły się zajęcia pod hasłem „Uwaga – fake news!”. Uczniowie poznali zagrożenia związane z "fake newsami" i dowiedzieli się, jakich metod i narzędzi użyć do rozpoznawania fałszywych wiadomości. Mieli też możliwość wcielenia się w twórców „fake newsów”, aby poznać mechanizmy ich powstawania. Dotyczyły one poznanych lektur szkolnych i były okazją do wykazania się znajomością książek. Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie klas starszych postanowili zwrócić się do swoich młodszych koleżanek i kolegów. Bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu w korzystaniu z internetu, sformułowali kilka rad, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo w sieci. Celem tej inicjatywy jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Zaprojektowane karty graficzne wraz ze wskazówkami zostały przekazane nauczycielkom klas I-III i zostały zaprezentowane  uczniom podczas pogadanek na temat bezpieczeństwa w sieci.
          Uczniowie klasy 5b na lekcji wychowawczej zwizualizowali znane im zagrożenia, a powstałe prace zachęciły do dzielenia się wiedzą na temat niebezpieczeństw  w internecie. W wyniku dyskusji uczniowie doszli do wniosku, że należy zachować czujność i podczas korzystania z sieci nie klikać w linki od nieznanych nadawców i wyskakujące reklamy ani nie pobierać załączników z przesyłanych przez nich wiadomości. Ponadto  powinniśmy chronić komputer za pomocą programu antywirusowego, a także pamiętać o regularnych aktualizacjach. Warto zadać sobie trudu, by stworzyć trudne do rozszyfrowania hasła, składające się z wielu liter, cyfr oraz znaków specjalnych, a pliki należy pobierać jedynie  z wiarygodnych źródeł.
          Toczące się rozmowy, wymiana doświadczeń to okazja, by uczyć się od siebie.
          Na lekcjach z wychowawcą w   klasach I-VIII zostały przeprowadzone pogadanki na temat bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie klas starszych redagowali opowiadanie twórcze pt. ,,Wirtualna znajomość”, w których przestrzegali przed skutkami nawiązywania kontaktów  w sieci, podawaniem swoich danych, uleganiem wpływom i naciskom osób poznanych w sieci i nie tylko. Uczniowie obejrzeli reklamę społeczną ,,Nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie”. Z kolei rodziców zaprosiliśmy do uczestnictwa w kampanii ,,DOMOWE ZASADY EKRANOWE”. Nadużywanie ekranów jest szkodliwe dla wzroku, może obniżać jakość snu, negatywnie wpływa na rozwój mózgu i rozwój mięśni dłoni. Zachęcaliśmy do  zastanowienia  się, jak regulować korzystanie z ekranów w rodzinie, tak by były one pozytywnym dodatkiem do życia rodzinnego, a nie jego centralnym punktem.
          Wszyscy rodzice otrzymali wiadomość w dzienniku elektronicznym dotyczącą szkolnej kampanii ,,Domowe zasady ekranowe”.

          Oprócz celów akcji szkolnej, przesłaliśmy rodzicom plakaty informacyjne, linki do ważnych artykułów, podcastów oraz wywiadów. Wierzymy, że w domu również został podjęty temat bezpieczeństwa w internecie, jak Również przedyskutowano i wspólnie ustalono, ile czasu można poświęcić na korzystanie z urządzeń  elektronicznych i zaplanowano  aktywne formy spędzania czasu, które pozytywnie wpłyną na relacje w rodzinie.
          Życzymy wszystkim bezpiecznego korzystania z internetu.
          Wioletta Rafałowicz
          GALERIA
        • więcej
        • JAK DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W SIECI, CZYLI WIZUALIZUJEMY ZAGROŻENIA
        • JAK DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W SIECI, CZYLI WIZUALIZUJEMY ZAGROŻENIA

        • 23.02.2024 09:29
        • Internet z pewnością jest jednym z najwspanialszych wynalazków w historii ludzkości. Dzięki niemu mamy nieograniczony dostęp do informacji.  Możemy również kontaktować się ze znajomymi z całego świata oraz korzystać z wielu form  rozrywki. Jednakże jest on także źródłem zagrożenia. Uczniowie klasy 5b na lekcji wychowawczej zwizualizowali znane im zagrożenia, a powstałe prace zachęciły do dzielenia się wiedzą na temat niebezpieczeństw  w internecie. W wyniku dyskusji uczniowie doszli do wniosku, że należy zachować czujność i podczas korzystania z sieci nie klikać w linki od nieznanych nadawców i wyskakujące reklamy ani nie pobierać załączników z przesyłanych przez nich wiadomości. Ponadto  powinniśmy chronić komputer za pomocą programu antywirusowego, a także pamiętać o regularnych aktualizacjach. Warto zadać sobie trudu, by stworzyć trudne do rozszyfrowania hasła, składające się z wielu liter, cyfr oraz znaków specjalnych, a pliki należy pobierać jedynie  z wiarygodnych źródeł.
          Toczące się rozmowy, wymiana doświadczeń to okazja, by uczyć się od siebie.
          Wioletta Rafałowicz
          GALERIA
        • więcej
        • STARSI KOLEDZY I KOLEŻANKI W TROSCE O NAJMŁODSZYCH UCZNIÓW SP2
        • STARSI KOLEDZY I KOLEŻANKI W TROSCE O NAJMŁODSZYCH UCZNIÓW SP2

        • 08.02.2024 21:04
        • Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie klasy 5b postanowili zwrócić się do swoich młodszych koleżanek i kolegów. Bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu w korzystaniu z internetu, sformułowali kilka rad, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo w sieci. Celem tej inicjatywy jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Zaprojektowane karty graficzne wraz ze wskazówkami zostały przekazane nauczycielkom klas I-III i zostaną przedstawione uczniom podczas pogadanek na temat bezpieczeństwa w sieci.
          Wioletta Rafałowicz
          GALERIA
        • więcej
        • LUTY MIESIĄCEM BEZPIECZNEGO INTERNETU
        • LUTY MIESIĄCEM BEZPIECZNEGO INTERNETU

        • 08.01.2024 12:17
        • Nasza szkoła co roku bierze udział w ogólnopolskiej akcji DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU. Celem tej inicjatywy jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców z problematyką bezpieczeństwa w sieci oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu.
          Z tej okazji przygotowaliśmy działania adresowane do uczniów, jak i ich rodziców..
          Na lekcjach we wszystkich  klasach zostaną przeprowadzone pogadanki na temat bezpieczeństwa w sieci. Ponadto uczniowie wezmą udział w proponowanych aktywnościach:
          Zajęcia pod hasłem ,,Uwaga-fake news!”, podczas których uczniowie będą uczyli się, jak rozpoznać fałszywą wiadomość, poznają mechanizm jej działania i zagrożenia oraz utworzą własne fake newsy lekturowe.
          Zaprojektowanie mówiących awatarów, które mają ważne przesłanie dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.
          Redagowanie opowiadania ,,Wirtualna znajomość”.
          Zwizualizowanie zagrożeń w internecie.
          Z kolei rodziców zaprosimy do kampanii ,,DOMOWE ZASADY EKRANOWE”. Nadużywanie ekranów jest szkodliwe dla wzroku, może obniżać jakość snu, negatywnie wpływa na rozwój mózgu i rozwój mięśni dłoni.  Warto zastanowić się, jak regulować korzystanie z ekranów w rodzinie, tak by były one pozytywnym dodatkiem do życia rodzinnego, a nie jego centralnym punktem.
          Serdecznie zapraszamy do włączenia się w Dzień Bezpiecznego Internetu.
          Wioletta Rafałowicz
           
        • więcej

    Nasze programy, projekty i nasi partnerzy

    • EduPage
    • GRANNA
    • Muzeum POLIN
    • Urząd Miejski w Dębnie
    • Kuratorium Oświaty w Szczecinie
    • Minister Edukacji i Nauki
    • Laboratoria Przyszłości
    • Biblioteka Publiczna w Dębnie
    • ZCDN Szczecin
    • WOM Gorzów Wlkp