• WARSZTATY PROJEKTOWANIA BIŻUTERII

• Warsztaty tworzenia biżuterii łączą w sobie zajęcia kreatywne, ale także czas praktycznego rzemiosła. Kto wie, może ktoś z uczniów właśnie w przyszłości będzie chciał projektować biżuterię zawodowo? Tworzenia biżuterii według własnego pomysłu to idealna przestrzeń, żeby dać popis swojej kreatywności. Jeśli czas projektowania pozwoli skupić się na detalach, produkt, który wyjdzie spod ludzkiej ręki, będzie wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.

Na warsztatach w klasie 5b powstały oryginalne bransoletki i kolczyki. Instruktaż przeprowadziły: Hania, Malwina, Natalia i Amelia. Dziewczęta zadbały o potrzebne materiały i narzędzia. Zademonstrowały kolejne etapy pracy i udzielały praktycznych porad. Zajęcia, podczas których uczniowie uczą się wykonywania biżuterii, z pewnością rozwijają ich kreatywność i uczą cierpliwości, dokładności i panowania nad swoimi emocjami. Ponadto zajęcia rękodzielnicze pozwolą wyrazić siebie i własne emocje, kształtują charakter oraz uczą łączenia i dobierania różnych elementów pozornie do siebie niepasujących, a w efekcie dających niesamowite wrażenie. Warsztaty robienia biżuterii to nie tylko doskonała okazja do nauki, ale także świetny sposób na spędzenie czasu. Dzięki dostępowi do różnych narzędzi i materiałów, takich jak koraliki, żyłki uczniowie mieli okazję eksperymentować i tworzyć własne projekty. Po zakończeniu warsztatów każdy został właścicielem własnoręcznie wykonanego dzieła, które stanowi piękną i wyjątkową pamiątkę.

• OPOWIADAMY TREŚĆ BALLADY ,,ŚWITEZIANKA” PRZY POMOCY TEKSTU I OBRAZKA

• Projektowanie komiksu na lekcji to fascynujący sposób, aby rozwijać kreatywność uczniów i angażować ich w proces nauki. Klasa 7a zaprojektowała komiks, który służył streszczeniu i analizie tekstu. Pomógł uczniom w  wyodrębnieniu głównej myśli oraz zrozumieniu fabuły. Podczas lekcji uczniowie wspólnie stworzyli  komiks, rysując relacje bohaterów, ustalając kadry i planując dymki z wypowiedziami postaci. Niektórzy dokonali parafrazy tekstu A. Mickiewicza, inni cytowali fragmenty tekstu.

Ponadto wspólnie odczytali ukryte znaczenia, niedopowiedzenia. Komiks pozwolił na wczucie się w sytuację bohatera, a emocje wyrażane przez postacie w dialogach pomagały w zapamiętaniu treści. Warto podkreślić, że tworzenie komiksów angażuje wiele różnych umiejętności, takich jak pisanie, rysowanie, planowanie, organizacja myśli i komunikacja. Wymaga myślenia narracyjnego, co może pomóc uczniom w rozwijaniu umiejętności opowiadania historii. Ponadto daje dużo radości, co wpływa pozytywnie na ogólny stosunek do nauki. Komiksy pozwalają na dostosowanie treści do różnych stylów uczenia się, korzystając z wizualnych, tekstowych i interaktywnych elementów. Istotne jest też to, że uczniowie pracowali w grupach nad tworzeniem komiksów, co rozwija umiejętności współpracy i komunikacji. Warto wykorzystywać komiks jako narzędzie edukacyjne, które nie tylko angażuje uczniów, ale także rozwija ich umiejętności komunikacyjne i kreatywność.

• LEKTURA ,,BALLADYNA” W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

• Klasa 8a kontynuuje aktywności w związku z realizacją innowacji ,,Z książką przez rok szkolny”. Tym razem o sposobie pracy na lekcji decydowały Ania i Agata. Dziewczęta wybrały cykl pytań otwartych, które służyły uporządkowaniu wydarzeń opisanych w lekturze oraz ustaleniu faktów o bohaterach. Liczba pytań była na tyle obszerna, że każdy uczeń wielokrotnie losował pytanie i udzielał odpowiedzi. Kiedy nie znał odpowiedzi, mógł liczyć na podpowiedź klasy.

Cukierek za prawidłową odpowiedź motywował do następnych aktywności. Ósmoklasiści odpowiadali na pytania, sprawdzając swoją wiedzę o lekturze.
            Dzielili się swoją wiedzą i uczyli wspólnie. Podczas realizacji innowacji zostały  stworzone takie warunki, aby każdy uczeń potrafił się myśleć, poszukiwać, doskonalić, komunikować się, działać i współpracować w grupie, aby brał odpowiedzialność za swoje efekty uczenia się.
            Zastosowana metoda wpłynęła na zainteresowanie lekturą. Uczniowie doskonalili umiejętności przydatne nie tylko podczas lekcji, ale również w codziennym życiu, np. wyciąganie wniosków, myślenie analityczne i krytyczne, łączenie zdarzeń i faktów w związki przyczynowo-skutkowe, komunikatywność, kreatywność.

• WIZYTA RATOWNIKA MEDYCZNEGO

• Dziś ratownik medyczny, a prywatnie tata Poli odwiedził uczniów klasy 1b, aby porozmawiać o zdrowiu i bezpieczeństwie. Podczas wizyty omówiono podstawowe zasady zdrowego trybu życia, takie jak regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie i higiena osobista. Uczniowie zostali poinstruowani, jak postępować w przypadku wypadków domowych lub sytuacji nagłych.

Wizyta była również okazją do przypomnienia numerów telefonów alarmowych i postępowania podczas wzywania służb ratunkowych w sytuacjach zagrożenia życia. Punktem kulminacyjnym spotkania było poznanie wyposażenia ambulansu i pokaz działania wybranego sprzętu. Wszyscy uczniowie byli zainteresowani i zaangażowani w tematykę zdrowotną, a wizyta ratownika medycznego została bardzo pozytywnie odebrana przez całą klasę. Bardzo dziękujemy całemu zespołowi ratownictwa medycznego za dzisiejsze zajęcia.

Anna Wierzbicka